Gdy w czasie spokojnej pracy laptopa pojawiają się nietypowe symptomy, które dotychczas nie miały miejsca, a wydajna do tej pory maszyna ma coraz częstsze „momenty zamyślenia” mogą to być objawy przegrzewania się laptopa. Jak je rozpoznać i czy można sobie z nimi samodzielnie poradzić? Oczywiście.
Najczęstsze objawy przegrzewania się laptopa:
- wyraźne spowolnienie pracy komputera, obserwowane zwłaszcza podczas korzystania z aplikacji wymagających dużej wydajności , jak np. gry,
- niewłaściwe wyświetlanie obrazu, pojawiające się na ekranie artefakty
- zawieszanie się urządzenia lub zamrażanie pracy programów,
- restarty i samoistne wyłączenia się urządzenia, problemy z uruchomieniem po samoistnym wyłączeniu,
- gorsza kultura pracy, zwłaszcza dużo częstsze i bardziej intensywne użycie wiatraka chłodzącego, któremu towarzyszy wydmuchiwanie zimnego powietrza,
- zbyt wysoka temperatura obudowy, której towarzyszy brak głosu wiatraka lub wyraźne skrócenie pracy urządzenia na baterii.
Powyższe zjawiska mogą być także spowodowane niewłaściwą konfiguracją systemu operacyjnego, czy słabej jakości komponentami użytymi do budowy komputera. Ponadto niektóre laptopy same ograniczają taktowanie procesora, gdy nastąpiło podwyższenie temperatury występującego w czasie pracy laptopa. Przegrzewanie się laptopa może być także spowodowane różnymi programami działającymi w tle, zwłaszcza tymi, które złośliwie ukrywają swoją obecność.
Samodzielne sprawdzanie stanu podzespołów komputera
Sprawdzenie, czy obudowa się nie przegrzewa, można zrobić samodzielnie i nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. Aby określić temperaturę poszczególnych części komputera, można posłużyć się dostępnym w internecie oprogramowaniem. Na początek warto użyć darmowych programów, za pomocą których można zmierzyć temperaturę procesora, karty graficznej, dysku twardego, a także obroty wbudowanego wentylatora. Programy pozwalające na sprawdzenie temperatury procesora to np. CPU-Z, Core Temp. Pracę karty graficznej można kontrolować z użyciem GPU-Z. Wiele programów, np. HWMonitor, HWiNFO32, Wise System Monitor czy SpeedFan pozwala na jednoczesną kontrolę wielu parametrów pracy laptopa. Ponadto można wykorzystać wersje testowe programów komercyjnych, pozwalające na zrobienie testu laptopa, choć ich użyteczność jest ograniczona do kilku lub kilkunastu dni. Takim programem jest na przykład AIDA64 Extreme, która jest kontynuacją znanego programu Everest.
Część z tych programów dostępnych jest w wersji „portable”. Dzięki temu można sprawdzić stan komputerów, na których samodzielna instalacja różnych programów jest zablokowana przez administratora sprzętu np. na laptopach służbowych. Czasami warto uruchomić taki program by pracował w tle, dzięki czemu można rzetelnie sprawdzić temperaturę podzespołów w czasie użytkowania laptopa.
Jak samodzielnie poradzić sobie z najczęstszymi przyczynami przegrzewania?
Jeśli przegrzewanie się laptopa wynika z zatkania układu chłodzącego kurzem, to można posłużyć się sprężonym powietrzem i za jego pomocą powietrza pozbyć się złogów, które zalegają między żeberkami radiatora i łopatkami wentylatora. Warto taki zabieg powtarzać co około miesiąc. Jeśli jednak dojdzie już do zatkania kurzem elementów systemu chłodzenia, to konieczne może być rozebranie laptopa i ręczne przeczyszczenie układu chłodzenia. Osoby ze smykałką do elektroniki bez wątpienia w takiej sytuacji wymienią także pastę termoprzewodzącą na nową. Gdy laptop jest intensywnie wykorzystywany, można pomyśleć o kupnie podkładki chłodzącej, zwłaszcza zaopatrzonej w cichy, wolnoobrotowy wiatrak. Jeśli natomiast laptop często używany jest w łóżku i pościeli, warto zainwestować w poręczny stoliczek. Umożliwi on lepszą pracę urządzeń, ponieważ wiele modeli laptopów ma wloty powietrza właśnie pod spodem obudowy. Położenie laptopa bezpośrednio na pościeli powoduje wtedy zatykanie wlotów powietrza i w finale przegrzewanie się sprzętu.